Kontaktujte nás: +420605103959 | p.globocnik@gmail.com; daniel.urik@mulitvinov.cz; marko@most.exx.cz

SRPEN 2020

Zastupitelé LDT na inspekci. Bod č. 3 - jde to i jinak - KADAŇ
Velmi často chválíme vedení Kadaně. No a tak jsme se rozhodli, že nebudeme spoléhat na to co nám donesou novinářští brabci a raději se na místo činu (vlastně mnoha činů) vypravíme. Dobře jsme udělali. V Kadani například mají několik koz mimo sekaček na trávu... no ale to není to hlavní, rozdílů oproti našemu městu je dost, což je dobře, můžeme se inspirovat. Trávu tu seče mimo koz hned několik firem, což znamená konkurenci a tedy i lepší provedení a taky lze na webu města najít mapu zelených ploch a snadno zjistit, jak se kde bude sekat. Vše se provádí dle manuálu s ohledem na rostliny, které v dané lokalitě rostou a tak tu nenajdete spálenou zem. Pan starosta má také každý týden kontrolní den, kdy projíždí město (pokaždé jinou cestou), má tak dobrý přehled o tom co se kde ve městě děje a jak například probíhají rekonstrukce a podobně.

Zajímalo nás také, jak to mají v Kadani s bazénem. No tak si představte, že na místo stavby drahého akvaparku, lidem za 50,- Kč umožní zajet si do Marienbergu. Navíc se chystají na věc v Česku neobvyklou a to, že bazén koupaliště na zimu překryjí nafukovací střechou a bude tak moci sloužit sportovcům i když venku bude sníh. Tahle sranda vyjde na 10 mil. Bazén včetně rekonstrukce koupaliště v Litvínově na milionů 400... to bychom mohli lidi vozit do Marienbergu taxíkem deset let a ještě by nám zbylo na opravy zanedbaného centra, nebo podporu občanských aktivit (včelaři nedostali ani 10 tis).

Kadaň také podporuje podnikatele v centru, aby mohli konkurovat velkým supermarketům a lidé měli důvod navštěvovat centrum města... pomyslnou třešinkou jsou byty pro lékaře, kterých je v Kadani sice také poskrovnu, ale lidé tu nečekají na praktika ve stohlavých pořadnících tak jako u nás.
Jak je vidět, není třeba objevovat Ameriku, ale stačí se porozhlédnout v okolí. Panu starostovi velmi děkujeme za otevřenost s jakou s námi své know how sdílel. Bylo by toho ještě mnohem víc, ale náš čas na setkání byl omezený. Nabyté zkušenosti rádi předneseme vedení města, snad se nechá inspirovat. Litvínov by si to zasloužil.

ČERVENEC 2020

Loučky Fest... Vratné kelímky... Děkujeme!
Prosazujeme (a budeme i nadále) jejich použití i na akcích města.


Náš zastupitel v akci...
Vážení spoluobčané, již více než rok řešíme, jak bude vypadat "přestupní uzel" Citadela. Od prvních představ, přes veřejné projednání jsme se dostali před finální realizaci díla, která by měla proběhnout ještě v letošním roce. Abyste nemuseli složitě hledat na webu města, předkládáme vám finální verzi zde.

❓Jak hodnotíte tuto změnu? ✔️❌
Následovat budou v letech příštích další etapy - viz zprůjezdnění Jedličkovy ulice a modernizace točny tramvají včetně budovy DPmML.Zastupitelé LDT na inspekci. Bod č. 2 - jak to dělají jinde - LOUNY

Dneska je horko, a tak jsme se vypravili do bazénu. Jelikož ten nejnovější stojí v Lounech, tak jsme vyrazili na výzvědy právě tam. Společnost nám dělal zdejší starosta Pavel Janda, radní pro investice Michal Kučera a paní ředitelka technických služeb. Bylo zajímavé slyšet, čím si prošli během realizace a s čím se museli vypořádat, aby nakonec mohli říci, že výsledná cena 218 mil. bude dodržena. V mnohém se může v Lounech inspirovat i vedení našeho města.


ČERVEN 2020

Řešili jsme obecné ohrožení v případě pádu části demolovaného panelového domu...

Podle statiků, které jsme oslovili, se jedná o evidentní nedodržení stavebního postupu. Jen shodou náhod a díky obrovskému štěstí se stavba nezřítila celá (7 pater). Naši zastupitelé také připomínkovali další porušení ze strany realizátora, a to zvýšenou prašnost, kterou realizátor - mimo vlastní demolici (použití nůžek, které dům stříhaly) - neřešil. O zvláštně povoleném meziskladu suti, o kterém nevědělo ani nejužší vedení města, jste již jistě slyšeli. Město musí daleko důsledněji řešit stavební dozor i v budoucnu!
Náš zastupitel v akci...
Zastupitelstvo města právě odmítlo snahu - Petra Globočníka zajistit lepší dostupnost zdravotní péče pro občany našeho města a jeho návrh usnesení: “Zastupitelstvo města Litvínova pověřuje Petra Globočníka jednáním s krajským úřadem Ústeckého kraje a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou za účelem zlepšení dostupnosti zdravotní péče pro občany města Litvínova” neschválilo. S tímto rozhodnutím zastupitelstva nesouhlasíme. Zdravotní péče v našem městě je dlouhodobě na úbytě a vedení města na snahy o zlepšení této situace samo rezignovalo. Na to jak kdo hlasoval se můžete podívat na záznamu z jednání. ZDE
Náš zastupitel v akci...
Na posledních dvou zastupitelstvech náš zastupitel Daniel Urik několikrát důrazně upozornil na tyto nešvary a vyzval vedení města, úřadu a obě policie k součinnosti a striktnímu dodržování pravidel. Jak tento apel pomohl se můžete přesvědčit na vlastní oči v našich ulicích. ZDE
Náš zastupitel v akci...
Připomínáme text z Radnice ve kterém jsme stejně jako na jednání zastupitelstva upozorňovali na nedostatek lékařů v Litvínově. Bohužel vedení města se k této problematice zatím obrací zády.... Budeme opět chodit trhat zuby ke kováři? Poslední dobou se na nás čím dál častěji obracejí občané se společným problémem - nemůžou v Litvínově sehnat zdravotní péči. To, co dříve bývalo samozřejmostí začíná být v našem kraji pro někoho doslova vzácností. Obrátil jsem se na členy své rodiny, kteří pracují ve zdravotnictví, abych se doptal na podrobnosti a zhrozil jsem se, když jsem zjistil, že na praktického lékaře jsou pořadníky, a co víc, v těchto pořadnících jsou stovky lidí. Stovky lidí, kteří nemají zajištěnou ani tu základní lékařskou péči a pokud o ni zažádají, mají si najít lékaře v Bílině, nebo Žatci. Stejně tak mě nemile překvapila situace se specializovanou zdravotní péčí u nás. Skutečnost, že jsou zubaři v kraji ohroženým druhem, jsem registroval, ale že VZP posílá občany k dentistovi do Ústí nad Labem, nebo Šluknovského výběžku, a to nikoliv jen na pohotovost, mi nepřijde v pořádku. V kontextu dnešní situace není možné tento stav dále ignorovat a náprava je nutná bezodkladně. Proto jsme toto téma otevřeli na posledním jednání zastupitelstva. Dle nás radní musí neprodleně vstoupit do jednání o nápravě tohoto stavu s VZP. Stejně tak by měl být aktivní i kraj. Možnosti tu jsou, lékařům lze nabídnout vybavenou ordinaci za nájemné ve výši provozních nákladů a bydlení, které je u nás v porovnání s ostatními kraji velmi levné, což je vlastně konkurenční výhoda. Věřím, že se věci dají do pohybu dříve, než další lékaři odejdou do penze, a my tak nebudeme s bolavým zubem jezdit do Ústí nebo ke kováři.


INSPIRACE OD SOUSEDŮ

Doufejme, že i Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova, a. s. bude tento tendr pozorně sledovat a vezme si do budoucna příklad.
----------------------------------------------------------------
"Tři dopravní podniky v Německu se spojily kvůli obnově svého tramvajového vozového parku. Lipsko, Görlitz a Zwickau soutěží společně různé typy tramvají a rozchodů. Hromadnou soutěží chtějí dosáhnout u výrobců lepší ceny, než kdyby soutěžily samostatně.
Dopravci vypsali soutěž už na konci února, kvůli pandemii koronaviru se rozhodli posunout termín odevzdání nabídek, jak upozornil server Urban Transport Magazine.
Trojice dopravních podniků poptává 39 vozidel s opcí na nákup dalších 148. V tramvajovém byznysu se ještě nikdy nespojilo tolik různých dopravců s různými požadavky na vozidla.
Vozidla musí mít různé rozchody: 1000 mm pro Zwickau a Görlitz, 1458 mm pro Lipsko. Největší část z nich zamíří do Lipska, celkem 25. Osm vozidel je pro Görlitz, šest pro Zwickau. Z velké části půjde o nákup tramvají, které mají nahradit starší české vozy z ČKD Tatra.
V Česku se zatím postupuje u dopravních podniků opačnou metodou. Tramvaje soutěží samy a často jen po jednom kusu. Ve výsledku se tak hlásí jediný zájemce. Ukázkou jsou poslední soutěže v Mostě či Olomouci." ZDE

KVĚTEN 2020

Náš zastupitel v akci...

Už to vypadalo že včerejší zastupitelstvo proběhne v poklidu, když se strhla zajímavá debata o cenzuře zastupitelů v městských novinách. Celému tomu daly korunu interpelace od našeho zastupitele Daniela Urika, který se ptal co město dělá pro občany ve vztahu k požárům na skládce Celio a jak to vypadá s vratnými kelímky, za které radní Roman Ziegler dostal na konci loňského roku odměnu. V debatě se nás dokonce zastali i další opoziční zastupitelé zejména Daniel Volák, což velmi výstižně dokresluje celou situaci. No posuďte to sami v záznamu ze včerejšího jednání. Celé to začíná v čase 1:04:45 ZDE

Náš zastupitel v akci...
Bude v Litvínově platit tiskový zákon, svoboda slova a právo zastupitelů na necenzurované příspěvky v městských novinách, nebo u nás bude jako před rokem 1989 platit jen jediný správný názor? Petrovi Globočníkovi, který patří k pravidelným přispěvatelům městských novin Radnice, bylo v rozporu s tiskovým zákonem znemožněno v článku uvést svou politickou příslušnost, nad to mu byl příspěvek upraven. Nutno podotknout, že to paní starostka na dnešním jednání potvrdila a navíc uvedla, že to je vlastně v pořádku, protože zastupitelstvo má mít jednotný názor. No my si to tak úplně nemyslíme...
PILAŘSKÝ RYBNÍK

Jsme rádi, že Radnice pod tlakem našich zastupitelů začala revitalizovat Pilařský rybník a okolí již v tomto roce. Původně uvažovaný termín v roce 2024 pro nás byl naprosto nepřípustný. Zadržování vody v krajině a úprava veřejných prostranství města je pro nás i nadále prioritou. Budeme se i nadále snažit radniční koalici tlačit do smysluplných projektů, které mají užitek pro co nejvíce občanů města, namísto megalomanských projektů.


Zastupitelé LDT na inspekci. Bod č. 1 - bariéry ve městě

Na naší první procházce městem se zastupiteli jsme řešili různé nedostatky a bariéry na komunikacích především pro pěší. Podněty z naší procházky budeme postupně řešit a předávat orgánům města.

Pokud víte o nějakých dalších bariérách nebo nedostatcích, které je ve městě potřebné vyřešit, dejte nám prosím vědět, příp. se přidejte na naší další inspekční procházku. FOTOGALERIE ZDE

DUBEN 2020

ZARÁŽKA UNIPETROL 2020 - AKTUÁLNÍ VÝVOJ A DENNÍ REPORTY

 >>> zde naleznete souhrn toho nejdůležitějšího den po dni k zarážce v Unipetrolu <<<

Vážení spoluobčané,

poprvé od vyhlášení nouzového stavu jsme se setkali (9. 4. 2020) v online prostoru na neformálním jednání klubů zastupitelstva města Litvínova. Toto jednání se uskutečnilo na náš podnět. Jeho výsledek se vám pokusíme v těchto řádcích nastínit. Pokud bude mít jakékoliv doplňující dotazy, obraťte se prosím na kohokoliv z nás - zastupitelů - za Litvínov DO TOHO!

1) KRIZOVÝ ŠTÁB ORP a jeho činnost – v rámci diskuse jsme požadovali detailní a podrobné informace o činnosti krizového štábu ORP, tyto nám dle vyjádření starostky nenáleží a štáb není povinen je uveřejňovat ani zastupitelům (pozn. jedná se o výkon státní správy); stejně tak jsme neuspěli ani v požadavku na zápisy z pracovní skupiny krizového štábu, neb i tato podléhá výše zmíněnému. Budeme tedy i nadále zasílat dotazy maily či přes platformy jako Skype aj. Ve věci oslovíme také Svaz měst a obcí a MV ČR, proč tato agenda nemá být zastupitelům dostupná.

 

2) UNIPETROL – stran zarážky bylo až dnes na jednání definitivně sděleno všem zastupitelům města, jaký bude detailní postup – obecné rámce všichni známe a nejsou v mnohém bohužel vypovídající. Stran Unipetrolu i města Litvínova - resp. krizového štábu - bychom měli ještě dnes (9. 4. 2020) obdržet informaci o detailech zarážky - zejm. o ubytování a využití služeb zahraničními pracovníky na území města Litvínova. Bylo deklarováno, že ubytovaní Srbové na Koldomu jsou již nyní zaměstnaní v rámci subdodovatlských firem Unipetrolu a nesouvisí se zarážkou. Pobývají na našem území již déle. Příjezd všech ze zahraniční započne v následujících hodinách a dnech. Zarážka začíná 9. 4. 2020 a nemá definitivně stanovený konec. Hotel Loučky - zatím - dle informací p. Uhlíře nebude použit pro ubytování zahraničních pracovníků. V případě karanténních opatření zahraničních pracovníků, jsou zvoleny lokality přímo v Chemparku či mimo region Litvínovska. Všichni zaměstnanci budou dle dnešního vyjádření krizového štábu Unipetrolu podléhat zvýšenému dozoru, avšak i tak mohou nastat dílčí pochybení, které nelze v tomto počtu eliminovat. V této věci se jako občané neprodleně obracejte na Policii ČR, MP Litvínov či na tajemnici MěÚ pí. Hojdarovou, která za město zasedá v krizovém štábu Unipetrolu. INFORMACE STRAN ZARÁŽKY SPOLEČNOSTI UNIPETROL - PDF DOKUMENTY - PŘÍMÝ ODKAZ

 

3) FINANČNÍ PODPORA PODNIKATELŮ – je prozatím jen v obecných rysech – měla by obsahovat tři skupiny možné podpory dle zasažení podnikatelské činnosti – týká se podnikatelských aktivit, které jsou realizovány tzv. v nájmu města či jeho 100% vlastněných společností, jako je kupř. KPL, SPORTaS či Technické služby. Hned po detailnějším rozpracování podpory, vám dáme vědět.

 

4) POLIKLINIKA LITVÍNOV – po komunikaci s jednatelkou společnosti Ing. Soškovou by měly být všechny provozy KPL, s. r. o. v tuto chvíli saturovány stran desinfekce, ochranných prostředků aj. Budova byla v minulých dnech dezinfikována. Před návštěvou polikliniky si ověřte dostupnost lékaře na webu: http://kplsro.cz/absence-lekaru/

 

5) DOPRAVNÍ PODNIK – již po prvním týdnu nouzového stavu, jsme vstoupili do komunikace s DPmML, a. s. o tom, jaká je situace naplněnosti a využitelnosti MHD na Mostecku. Počet lidí v prostředcích MHD výrazně klesnul, mnohé spoje jezdily a jezdí prázdné, a tak jsme navrhovali dočasnou a pouze minimální úpravu některých jízdních řádů (zejm. noční a pozdně večerní spoje), aby se v této situaci podařilo část finančních prostředků společnosti ušetřit a příp. je využít na nákup ochranných prostředků, desinfekce aj. V tomto však DPmML změny nechystá. Zástupcům v orgánech společnosti jsme také položili dotaz, na kolik vyšlo „vybavení prostředků MHD rouškou“. Na odpověď čekáme a hned jako se jí dozvíme, budeme vás informovat. Věříme, že DPmML začne efektivně pracovat také na dalších podnětech, a to stran zlepšení služeb a uživatelského komfortu do budoucna – myslíme si, že je čas v tuto chvíli na vývoj a zavedení online plateb za jízdné (SMS) a popř. spuštění mobilní aplikace DPmML, a.s. k nákupu jízdenek a kupónů na MHD.

 

6) DEZINFEKCE MĚSTA – jako první jsme se oficiálně zajímali (20. 3. 2020) o to, zda vedení města, potažmo Rada, neuvažuje o plošné dezinfekci města. Počátkem dubna se k našim dotazům a apelům přidaly také další strany SNK-ED a STAN, avšak vedení města nepovažuje plošnou dezinfekci města v tuto chvíli za nutnou. Město - dle paní starostky - vyhodnocuje situaci na doporučení KHS. V tuto chvíli (9.4.) je 10 pozitivních testů na covid-19 přímo v Litvínově, počty/údaje o lidech v karanténě město nemá a nedostává je od KHS. Od jakého počtu nakažených by k dezinfekci mělo dojít, vedení města nesdělilo. I v tomto bodě situaci sledujeme a bude i nadále doporučovat toto opatření uskutečnit, a to ve spolupráci s Technickými službami města a UNIPETROLEM. Blokové čištění města se standardně uskuteční.

 

7) ŠKOLSTVÍ – výuka na všech typech škol ve městě probíhá dálkově a po odstranění drobných problémů napříč všemi stupni vzdělávání - od MŠ až po SŠ - se daří. Největší škola v Ruské ulici, stejně jako další ve městě nalezla optimální komunikační kanály stran žáků i rodičů popř. využívá asistenty k doručování úloh přímo k žákům domů (př. Hotelový dům v centru města), v ZŠ Janov, kromě distanční výuky, předávají úlohy k domácímu zpracování žákům či ZZ také osobně, a to přímo před školou. Komunikuje se všemi dostupnými kanály – v případě žáků zejm. sociální sítě. Vzdělávání není v tuto chvíli zásadně ohroženo a školství jako celek se díky inovacím ve výuce i komunikaci zajisté posune o velký kus dál. Díky všem, kteří učíte na dálku, resp. se učíte s dětmi doma.

 

8) INVESTICE MĚSTA – od 9. 4. započne rekonstrukce komunikace od „křižovatky U Hodin“ směrem k Bille; zahájeny byly také práce na demolici prvního bloku vybydleného domu v Janově a běží ve standardním režimu také plánované výběrově řízení na dopravní terminál

 

9) SOCIÁLNÍ SLUŽBY – stejně jako KPL, s. r. o. by také sociální služby a jimi provozované úseky péče o seniory, hendikepované či jinak znevýhodněné klienty měly být vybaveny - z darů – ochrannými pomůckami a materiálem ke zvládání boje s covid-19. V této souvislosti město denně řeší také 2-10 objednávek na dovoz potravin a jiných nákupů osobám starším 70 let. V případě nedostatku roušek či ochranným pomůcek, dezinfekce aj. se v rámci této služby mohou občané na město obrátit, a to jim tyto prostředky bezplatně poskytne. Velké poděkování patří nejen v této věci zejména šikovným místním obyvatelům, kteří nosí roušky do Infocentra, místním i přespolním podnikům, které darují pomůcky, ale v neposlední řadě i školám jako SSZŠ, GTGM apod. které se podílejí na výrobě ochranných štítů a samozřejmě všem dalším, kterým není osud ostatních vedlejší. Centrálně stát sice selhal, ale skvělí lidé si pomohli sami. Klobouk dolů, děkujeme.

DĚKUJEME (!)… ZA NÁS, ZA SEBE, ZA MĚSTO, ZA SENIORY, ZA KLIENTY SOC. SLUŽEB A MNOHÉ DALŠÍ - VÁM VŠEM, KTEŘÍ JEDNOU ROUŠKOU, JEDNÍM NÁKUPEM ČI JEN PODĚKOVÁNÍM LIDEM V PRVNÍ LINII ČI JINAK OHROŽENÝM SKUPINÁM PROKAZUJETE RESPEKT, ÚCTU A DODRŽUJETE PRAVIDLA.

Sledujte nás, pište nám a diskutujte. Budeme rádi za všechny podněty, kritiku, chválu i debatu.

Vaši zastupitelé za Litvínov DO TOHO!

KVĚTEN 2019

30.5. 2019 měli občané Litvínova možnost poprvé sledovat jednání zastupitelstva on-line (tedy poprvé, kdy přenos zajišťovalo město, do té doby jsme se o to snažili my).

Ačkoliv se nepodařilo zajistit přenos v takové kvalitě, aby občané zastupiletele nejenom viděli, ale také slyšeli (jak typické pro naše město), jsme rádi, že se podařilo zrealizovat náš podnět a Litvínov je tak zase o něco blíže 21. století. 

Nyní pracujeme na snížení objemu komunálního odpadu, bohužel zastupitelé odmítli náš první pokus o inovace v odpadovém hospodářství. Budeme také na základě odborných analýz požadovat zřízení pozice energetického manažera, který ušetří statisíce korun z městského rozpočtu.

Sledujte nás.

S přáním hezkého dne LITVÍNOV DO TOHO !